Photo by Michael Coleman

Competitions (Seniors)


For Seniors' AGM Minutes 2017 click here

Welcome

Committee

Club Constitution

Committee Minutes

Knock-outs (all sections)

Men

Ladies

Seniors

Juniors

Local Rules

Club Fixtures

Course Details

Links

Terry Moncur, Golf Pro

Essex Golf Union

English Golf Union

The Royal and Ancient

PGA

Wednesday 4th October 2017 (Chairman's Trophy final round)

Result
1st: Adrian Page (44)
2nd: Michael Gevaux (40)
3rd: Carlton Darrell (39)


Monday 11th September 2017 (Firth Trophy)

Result
1st: Don Hayter, Terri Waters, Gary Kirby (74 pts)
2nd: John Lane, June Morgan, Iain Tripp (71 pts)



Wednesday 30th August 2017 (Vic Cridge Trophy)

Result
1st: Gary Kirby (75-11=64)
2nd: Melvyn Page (76-11=65)
3rd: John Boddy (79-12=67)


Wednesday 16th August 2017 (Chairman's Trophy round 5)

Result
1st: Bernard Tucker (42)
2nd: John Boddy (41)
3rd: Michael Daykin (40)


Wednesday 19th July 2017 (Chairman's Trophy round 4)

Result
1st: Michael Blanche (40)
2nd: Michael Daykin (40)
3rd: Gary Kirby (40)


Wednesday 7th June 2017 (Chairman's Trophy round 3)

Result
1st: John Lacey (40)
2nd: Gary Kirby (37)
3rd: Michael Daykin (37)


Monday 5th June 2017 (Wheeler's Waterlily Greensome)

Result
1st: Anne Woodhams and Don Hayter (41)
2nd: Terri Waters and Brian Harrington (37)


Wednesday 17th May 2017 (Chairman's Trophy round 2)

Result
1st: Donald Hayter (42)
2nd: Iain Tripp (41)
3rd: Chris Wheeler (40)


Wednesday 3rd May 2017 (Memorial Vase)

Result
1st: John Lacey (37)
2nd: Gary Kirby (36)
3rd: Carlton Darrell (36)


Monday 1st May 2017 (Gunning Shield)

Result
Seniors 572 points
Ladies 503 points


Wednesday 12th April 2017 (Chairman's Trophy round 1)

Result
1st: Adrian Page (42)
2nd: Terry Corps (41)
3rd: Bill Stanes (40)


Wednesday 15th March 2017 (Super Seniors Trophy)

Result
1st: Michael Boater (38)
2nd: Don Hayter (36)
3rd: David Bates (35)


Wednesday 22nd February 2017 (Winter Trophy round 4)

Result
1st: Alf Panter (35)
2nd: David Yelland (35)
3rd: Garry Ballard (35)


Wednesday 15th February 2017 (Winter Trophy round 3)

Result
1st: John Inglott (40)
2nd: Gavin Anderson (36)
3rd: Gary Kirby (35)


Wednesday 23rd November 2016 (Winter Trophy round 2)

Result
1st: Gary Kirby (39)
2nd: Graham Spary (39)
3rd: Donald Hayter (39)


Wednesday 16th November 2016 (Turkey Trot)

Result
1st: Alf Panter (39)
2nd: Gary Kirby (38)
3rd: Patrick Peters (36)


Wednesday 19th October 2016 (Winter Trophy Round 1)

Result
1st: Peter Ballard (41)
2nd: Donald Hayter (41)
3rd: Terry Corps (39)


Wednesday 5th October 2016 (Chairman's Trophy Round 5)

Result
1st: Bernard Tucker (37)
2nd: Les Banks (37)
3rd: John Lacey (36)


Monday 12th September 2016 (Firth Trophy)

Result
1st: Tom Polaine, Jenny Vinten, Mike Blanche
2nd: Dave Woodhams, Margaret Dearmer, Gary Kirby
3rd: Dave Masser, Sue Body, John Inglott


Wednesday 31st August 2016 (Vic Cridge Trophy)

Result
1st: Thomas Polaine (83-20=63)
2nd: John Lacey (93-27=66)
3rd: Michael Daykin (85-19=66)


Wednesday 27th July 2016 (Captain's Charity Day)

Result
1st: Derek Bates (43)
2nd: Antony Cannon (42)
3rd: Tom Goldstone (39)


Wednesday 20th July 2016 (Chairman's Trophy Round 4)

Result
1st: Les Banks (45)
2nd: Graham Spary (44)
3rd: Tony Cannon (40)


Monday 18th July 2016 (Sweeney Shield)

Result
1st: Jessie Crawley, Carlton Darrell and Tony Cannon
2nd: Margaret Dearmer, Alf Panter and Dave Yelland

Nearest Pins:
Ladies: 5th Celia Goldstone, 17th Tricia Clarke
Seniors: 8th Ken Paulding, 14th Ron Hill


Wednesday 8th June 2016 (Chairman's Trophy Round 3)

Result
1st: Martyn Pleasance (40)
2nd: Michael Gevaux (40)
3rd: Gary Kirby (40)


Monday 6th June 2016 (Wheelers Greensome)

Result
1st: Anne Woodhams and Mike Blanche (31)
2nd: Sylvia Pryer and Gary Kirby (30)
3rd: Ann Loveland and Pat Peters (29)
Nearest Pin 5th (men): Gary Kirby
Nearest Pin 17th (ladies): None. Winner Pauline Harrington (random draw)


Wednesday 1st June 2016 (Captain's Day)

Result
Division 1
1st: Terry Oakley (38)
2nd: Alec Hanna (37)
3rd: Billy Jamieson (33)

Division 2
1st: Ken Paulding (36)
2nd: Adrian Page (35)
3rd: John Lacey (30)


Wednesday 18th May 2016 (Chairman's Trophy round 2)

Result
1st: John Lacey (40)
2nd: Tony Ehren (40)
3rd: Graham Spary (39)


Wednesday 4th May 2016 (Memorial Trophy)

Result
1st: Michael Blanche (47)
2nd: Bill Staines (40)
3rd: Bernard Tucker (40)


Wednesday 20th April 2016 (Chairman's Trophy Round 1)

Result
1st: Gavin Anderson (37)
2nd: Les Banks (37)
3rd: Gary Kirby (36)


Wednesday 16th March 2016 (Super Seniors)

Result
1st: Chris Wheeler (38)
2nd: Mike Blanche (36)
3rd: Colin Masterson (35)


Wednesday 25th November 2015 (Winter Trophy Rd 2)

Result
1st: Iain Tripp (40)
2nd: Bill Stanes (37)
3rd: Gary Kirby (36)


Wednesday 18th November 2015 (Winter Trophy Rd 1)

Result
1st: Adrian Osborne (39)
2nd: Ian Bainbridge (35)
3rd: Martyn Pleasance (34)


Wednesday 11th November 2015 (Turkey Trot)

Result
1st: Terence Vandome (37)
2nd: Bernard Tucker (37)
3rd: Jim Fitzgerald (37)


Wednesday 7th October 2015 (Chairman's Trophy round 6)

Result
1st: Martyn Pleasance (46)
2nd: Raymond Wood (44)
3rd: Terry Corps (41)


Sunday 20th September 2015 (Past Captain's Trophy)

Result
1st: Chris Wheeler (33)
2nd: Carlton Darrell (33)


Wednesday 9th September 2015 (Chairman's Trophy round 5)

Result
1st: Adrian Osborne (40)
2nd: Les Fisher (38)
3rd: Gary Kirby (37)


Monday 7th September 2015 (Firth Trophy)

Result
1st: Marjorie Crowley, Tom Goldstone and Bernie Tucker
2nd: Jo Ward, Ray Wood and Adrian Osbourne


Wednesday 22nd July 2015 (Vic Cridge Trophy)

Result
1st: Alan Minney (88-24=64)
2nd: Martyn Pleasance (87-22=65)
3rd: Graham Warner (82-17=65)


Wednesday 15th July 2015 (Chairman's Trophy round 4)

Result
1st: Brian Harrington (45)
2nd: Tom Goldstone (43)
3rd: Ian Bainbridge (42)


Wednesday 24th June 2015 (Seniors' Captain's Day)

Result
Division 1: 1st Billy Jamieson (42), 2nd Bernie Tucker (41), 3rd John Lane (41)
Division 2: 1st Alan Smith (38), 2nd Peter Ballard (38), 3rd Martyn Pleasance (37)


Wednesday 10th June 2015 (Chairman's Trophy round 3)

Result
1st: Gavin Anderson (43)
2nd: David Hackett (40)
3rd: Michael Boater (39)


Monday 8th June 2015 (Wheeler Greensomes Challenge)

Result
1st: Jan Alliston and Graham Warner (34)
2nd: Jenny Vinton and Tom Polaine (34)
3rd: Anne Woodhams and Tom Goldstone (33)


Wednesday 27th May 2015 (Captain's Charity Day)

Result
1st: Carlton Darrell (42)
2nd: John Sach (41)
3rd: Adrian Page (41)


Wednesday 20th May 2015 (Chairman's Trophy round 2)

Result
1st: John Lane (40)
2nd: David Woodhams (40)
3rd: Billy Jamieson (40)


Monday 4th May 2015 (Gunning Shield)

Result
Men 295, Ladies 276
Men 1st: Gavin Anderson (38)
Men 2nd: Martyn Pleasance (37)
Ladies 1st: Helen Allcorn (41)
Ladies 2nd: Tricia Clarke (38)
Men Nearest Pin (8th hole) Pat Peters
Ladies Nearest Pin (5th hole) Celia Goldstone


Wednesday 29th April 2015 (Memorial Vase)

Result
1st: Ian Tripp (34)
2nd: Bernard Tucker (34)
3rd: Alf Panter (34)


Wednesday 22nd April 2015 (Chairman's Trophy round 1)

Result
1st Ian Bainbridge (40)
2nd Brian Dearmer (39)
3rd Bernard Tucker (38)


Wednesday 8th April 2015 (Seniors' Stroke Play)

Result
1st Bill Stanes (97-28=69)
2nd Patrick Peters (87-16=71)
3rd Dennis Collins (93-21=72)


Wednesday 25th March 2015 (Winter Trophy round 5)

Result
1st Keith Markham (38)
2nd Martyn Pleasance (37)
3rd Patrick Peters (36)


Wednesday 18th March 2015 (Super Seniors Trophy)

Result
1st David Hackett (41)
2nd Henry Wilson (38)
3rd John Lacey (38)


Wednesday 12th November 2014 (Turkey Trot)

Result
1st Gary Kirby (42)
2nd Iain Tripp (42)
3rd Gavin Anderson (37)


Wednesday 29th October 2014 (Chairman's Trophy round 6)

Result
1st Gary Kirby (39)
2nd Keith Markham (38)
3rd Iain Tripp (37)


Wednesday 22nd October 2014 (Winter Trophy round 1)

Result
1st Kevin Brewer (37)
2nd Gary Kirby (36)
3rd John Lane (36)


Monday 8th September 2014 (Firth Trophy)

Result
1st Jim Fitzgerald, Adrian Page and ghost
2nd Pat Grix, Terry Corps and Alec Hanna


Wednesday 27th August 2014 (Chairman's Trophy round 5)

Result
1st Paul Thompson (38)
2nd Geoffrey Chambers (37)
3rd Raymond Meads (36)


Wednesday 30th July 2014 (Chairman's Trophy round 4)

Result
1st: David Woodhams (45)
2nd: Carlton Darrell (41)
3rd: Martyn Pleasance (41)


Wednesday 23rd July 2014 (Vic Cridge Trophy)

Result Division 1
1st: Colin Masterson (78-11=67)
2nd: John Sach (89-17=72)
3rd: David Yelland (90-17=73)

Division 2
1st: David Bates (89-22=67)
2nd: Raymond Meads (91-21=70)
3rd: Michael Hughes (92-21=71)


Wednesday 16th July 2014 (Chairman's Trophy round 3)

Result
1st: Colin Masterson (40)
2nd: Michael Gevaux (39)
3rd: Michael Hughes (39)


Wednesday 25th June 2014 (Captain's Day)

Result
Division 1: 1st John Lane (41)
Division 2: 1st Iain Tripp (49)


Wednesday 28th May 2014 (Captain's Charity Day)

Result
Division 1
1st: Colin Masterson (38), 2nd: Raymond Wood (38), 3rd: Ian Bainbridge (37)
Division 2
1st: Michael Hughes (37), 2nd: Peter Ballard (37), 3rd: Don Hayter (36)

The Charity Day raised 333 for the charities "Kids First" and "St Luke's Hospice"


Interclub Matches as at Tuesday 27th May 2014

South Essex, 24th March, Away, Drew 4 - 4
Maylands, 15th April, Home, Won 6.5 1.5
Ballards Gore, 12th May, Away, Lost 5.5 - 2.5
Upminster, 19th May, Away, Won 4.5 -3.5
Stapleford Abbotts, 27th May, Home, Lost 5 - 3
Mike Stammers Trophy competition was played on 14th May. This year the competition was hosted by Stapleford Abbotts (Priors) who won with 244 points with Langdon Hills second - again - with 242 points.


Wednesday 21st May 2014 (Chairman's Trophy round 2)

Result
1st: David Ware (41)
2nd: David Yelland (40)
3rd: Raymond Wood (40)


Wednesday 7th May 2014 (Individual Strokeplay)

Result
1st: Ray Wood (86-17=69)
2nd: Brian Dearmer (94-24=70)
3rd: Jim Walker (87-16=71)


Monday 5th May 2014 (Gunning Shield)

Result
Ladies 458 points, Men 458 points. Match tied.


Wednesday 30th April 2014 (Memorial Vase)

Result
1st: Tom Goldstone (42)
2nd: Jim Walker (40)
3rd: Ian Bainbridge (40)


Wednesday 16th April 2014 (Individual Strokeplay)

Result
1st: John Inglott (91-22=69)
2nd: Peter Ballard (95-24=71)
3rd: Paul Hart (83-12=71)


Wednesday 26th March 2014 Winter Trophy round 5

Result
1st: John Inglott (39)
2nd: Les Fisher (37)
3rd: Jim Fitzgerald (36)


Wednesday 19th March 2014 Super Seniors Trophy

Result
1st: Alf Panter (39)
2nd: Terry Oakley (36)
3rd: Carlton Darrell (35)


Wednesday 27th November 2013 Winter Trophy round 2

Result
1st: Gavin Anderson (38)
2nd: Colin Masterson (37)
3rd: Brian Harrington (37)


Wednesday 30th October 2013 Winter Trophy round 1

Result
1st: Colin Masterson (38)
2nd: Dave Hackett (38)
3rd: Les Fisher (38)


Wednesday 9th October 2013 Chairman's Trophy round 6

Result
1st: Mike Boater (44)
2nd: Dave Woodhams (43)
3rd: Geoff Chambers (40)


Wednesday 28th August 2013 Chairman's Trophy round 5

Result
1st: Paul Thompson (43)
2nd: Tom Osborn (42)
3rd: Billy Jamieson (42)


Wednesday 14th August 2013 Summer Strokeplay

Result
1st: Terry Vandome (67)
2nd: Dave Murray (69)
3rd: Tom Osborn (70)


Wednesday 24th July 2013 Captain's Day

Result
Division 1, 1-18
1st: Alf Panter (43)
2nd: Steve Cook (41)
3rd: Bob Burns (40)

Division 2, 19-28
1st: Ken Paulding (42)
2nd: Geoff Chambers (41)
3rd: Iain Tripp (40)


Wednesday 17th July 2013 Chairman's Trophy round 4

Result
1st: Paul Thompson (40)
2nd: Gavin Anderson (39)
3rd: Mike Blanche (38)


Wednesday 26th June 2013 Vic Crdige Trophy

Result
1st: Michael Hughes (91-21=70)
2nd: Les Banks (82-12=70)
3rd: Len Ashley (84-13=71)
4th: John Lane (86-15-71)


Wednesday 12th June 2013 Chairman's Trophy round 3

Result
1st: John Lane (40)
2nd: Les Fisher (40)
3rd: Mike Blanche (37)
4th: Brian Harrington (37)


Wednesday 29th May 2013 Captain's Charity Day

Result
1st: Len Ashley (42)
2nd: Alf Panter (41)
3rd: Les Banks (39)
4th: Paul Thompson (38)


Wednesday 22nd May 2013 Chairman's Trophy round 2

Result
1st: Ken Sewell (41)
2nd: Dave Hackett (39)
3rd: Chris Wheeler (38)
4th: Henry Wilson (36)


Wednesday 15th May 2013 Memorial Vase

Result
1st: Alf Panter (34)
2nd: Paul Thompson (34)
3rd: Les Merry (33)
4th: Dave Yelland (32)


Tuesday 14th May 2013 Mike Stammers Trophy

Langdon Hills obtained a very creditable 2nd place.


Wednesday 24th April 2013 Chairman's Trophy round 1

Result
1st: Rod Smith (40)
2nd: Roy Lerpiniere (38)
3rd: Terry Vandome (38)
4th: Dave Hackett (37)


Wednesday 3rd April 2013 Seniors Spring Strokeplay

Result
1st: Gavin Anderson (85-10=75)
2nd: John Inglott (98-22=76)
3rd: Len Ashley (91-14=77)


Wednesday 20th March 2013 Seniors Trophy

Result
1st: Gavin Andersons (37)
2nd: Jim Fitzgerald (36)
3rd: David Bates (34)


Wednesday 14th November 2012 Turkey Trot

Result
1st: Geoff Chambers (41)
2nd: Paul Thompson (40)
3rd: Tom Polaine (38)


Wednesday 10th October 2012 Chairman's Trophy round 6

Result
1st: Dave Sandwell (42)
2nd: Iain Tripp (39)
3rd: Gavin Anderson (38)
4th: Dave Yelland (38)


Sunday 30th September 2012 Summer Knock-outs

Singles Result
Winner: Paul Thompson
Runner-up: Mike Blanche

Pairs Result
Winners: Chris Wheeler and Ken Sewell
Runners-up: Mike Blanche and Kevin Clarke


Wednesday 19th September 2012 Chairman's Trophy round 5

Result
1st: Dave Woodhams (41)
2nd: Denis Rouse (40)
3rd: Dave Yelland (40)
4th: Gavin Anderson (39)


Monday 10th September 2012 Firth Mixed Trophy (Stableford waltz, red/yellow tees, full handicap)

Result
1st: Anne Woodhams, Alf Panter, Dave Yelland (87)
2nd: Elaine Wheeler, Mike Blanche, Ken Paulding (83)
3rd: Pauline Harrington, Dave Rolfe, Tom Osborn (81)
Nearest the Pin:
Ladies: 5th Joan Burns -- 17th Pat Grix
Men: 8th Iain Tripp -- 14th Brian Harrington


Sunday 2nd September 2012 Past Captains' Trophy

Result
Winner: John Lane


Wednesday 29th August 2012 Seniors' Rosebowl

Result
1st: Rod Smith and Tom Goldstone (48)
2nd: Mike Blanche and Kevin Clarke (47)
3rd: John Franks and John Inglott (47)


Wednesday 22nd August 2012 Chairman's Trophy round 4

Result
1st: Joe Kirkland (44)
2nd: Dave Masser (42)
3rd: Les Merry (41)
4th: Mick Dadson (41)


Wednesday 15th August 2012 Don Hayter's Captain's Away Day at The Essex

Individual Handicaps 0-18
1st: Iain Tripp (39)
2nd: Alex Hanna (37)
3rd: Jim Fitzgerald (33)
Individual Handicaps 19-28
1st: Brian Dearmer (34)
2nd: Alan Minney (34)
3rd: Dave Bates (30)
Guest prize Rob Tungate (30)
Team prizes
1st: John White, Terry Vandome, Jim Fitzgerald, Bob Burns
2nd: Gavin Anderson, Billy Jamieson, Iain Tripp
3rd: Paul Thompson, Bill Hill, Rod Smith, Alec Hanna
Nearest the line 8th Frank Bennett
Nearest the pin 5th Dave Masser
Nearest the pin 7th Dave Rolfe
Nearest the pin 11th Billy Jamieson
Nearest the pin 14th Terry Vandome


Monday 30th July 2012 Sweeney Shield

Result
1st: Mike Blanche, Dave Woodhams and Helen Allcorn
2nd: Don Hayter, Tom Goldstone and Jessie Crawley


Wednesday 25th July 2012 Seniors' Captain's Day

Result
Division 1: 1st: J. Walker (41); 2nd: S. Cook (41); 3rd: G. Cooke (41)
Division 2: 1st: H. Wilson (44); 2nd: B. Dearmer (43); 3rd: K. Paulding (38)
Guest winner: D. Lord (38)
Nearest pin 5th: D. Masser
Nearest pin 8th: F. Bennett
Nearest pin 14th: D. Rolphe
Nearest pin 17th: A. Panter
Longest drive on 13th: M. Hughes


Wednesday 18th June 2012 Chairman's Trophy round 3

Result
1st: D. Rolfe (39)
2nd: G. Anderson (38)
3rd: D. Yelland (38)
4th: J. Fitzgerald (37)


Wednesday 27th June 2012 Vic Cridge Trophy

Result
Division 1: 1st: R. Bateson (66); 2nd: D. Sandwell (71); 3rd: P. Thompson (72)
Division 2: 1st: J. Inglott (69); 2nd: P. Holmes (70); 3rd: M. Hughes (71)


Wednesday 13th June 2012 Chairman's Trophy round 2

Result
1st: D. Woodhams (40)
2nd: I. Tripp (39)
3rd: T. Vandome (39)
4th: A. Hanna (38)


Wednesday 30th May 2012 Captain's Charity

Result
Division 1: 1st: Ron Harding (43); 2nd: Alan Smith (42); 3rd: John Lane (41)
Division 2: 1st: Frank Bennett (45); 2nd: Mike Hughes (43); 3rd: Tom Osborn (40)


Wednesday 23rd May 2012 Chairman's Trophy Round 1

Result
1st: Dave Masser (38)
2nd: Ken Paulding (37)
3rd: Carlton Darrell (37)


Wednesday 16th May 2012 Mike Stammers Trophy at Weald Park

Langdon Hills Seniors finished in second place


Wednesday 9th May 2012 Memorial Vase

Result
1st: Jim Walker (37)
2nd: Rod Smith (36)
3rd: Dave Woodhams (34)
4th: Ken Paulding (33)


Monday 7th May 2012 Gunning Shield

Men: 432 points
Ladies: 320 points

Individual Men:
1st: Don Hayter (31)
2nd: Gavin Anderson (31)
3rd: Brian Harrington (30)

Individual Ladies:
1st: Jo Ward (29)
2nd: Helen Allcorn (28)
3rd: Marjorie Crowley (26)


March 2012 Winter Singles Knock-out

Winner: Mike Blanche
Runner-up: Alf Panter


March 2012 Winter Pairs Knock-out

Winners: Mike Blanche and Kevin Clarke
Runners-up: Paul Thompson and Ron Bateson


March 2012 Super Seniors Trophy

Result
1st: Tom Polaine (46)
2nd: Dave Masser (42)
3rd: Ron Bateson (40)
4th: Chris Wheeler (40)


February 2012 Seniors Individual Stableford

Result
1st: Chris Wheeler (36)
2nd: Roy Alliston (35)
3rd: Dave Sandwell (35)
4th: Dave Woodhams (35)


January 2012 Seniors Individual Stableford

Result
1st: John Inglott (38)
2nd: Paul Thompson (36)
3rd: Carlton Darrell (36)
4th: Mick Hughes (36)


Monday 12th September 2011 Firth Trophy (Texas Scramble) (was the Hewitt Langmead)

Result
1st: Pat Grix, Alf Panter and Dave Yelland
2nd: Jo Ward, Jim Walker and Brian Stockley
3rd: Helen Allcorn, Mike Blanche and Ron Bateson


Monday 1st August 2011 Sweeney Shield (Texas Scramble)

Result
1st: Jan Alliston, Kevin Clarke and Dave Masser
2nd: Jo Ward, Ron Davies and Alec Hanna
3rd: Marjorie Stockley, John White and Rod Smith


Wednesday 27th July 2011 Seniors' Captain's Day

Result
1st: Alf Panter (44)
2nd: Kevin Clarke (44)
3rd: Terry Vandome (41)


Sunday 10th July 2011 Past Captains Trophies

Result
Past Club Captains: 1st: B. Harrington; 2nd: P. Starr
Past Lady Captains: 1st: M. Dearmer; 2nd: J. Brandon
Past Senior Captains: 1st: I. Tripp; 2nd: R. Burns
Committee/Present Captains: 1st: H. Allcorn; 2nd: C. Darrell and P. Hart


Wednesday 15th June 2011 Chairman's Trophy round 3

Result
1st: Ron Harding (42)
2nd: Gavin Anderson (41)
3rd: Kevin Clark (41)


Wednesday 11th May 2011 Memorial Trophy

Result
1st: Jim Walker (42)
2nd: Geoff Chambers (42)
3rd: Alan Smith (41)
4th: Iain Tripp (41)


Monday 2nd May 2011 Gunning Shield

Result
Ladies 447 pts, Men 436 pts. Congratulations ladies!!

Individual Ladies:
1st: June Morgan (35)
2nd: Joan Burns (31)
3rd: Annette Firth (30)
Individual Men:
1st: Brian Harrington (34)
2nd: Jim Walker (32)
3rd: Brian Stockley (32)


Wednesday 27th April 2011 Chairman's Trophy Round 1

Result
1st: R. Stone (43)
2nd: R. Davies (40)
3rd: C. Wheeler (40)
4th: J. Peterson (39)
5th: A. Panter (39)


Wednesday 30th March 2011 Canadian Foursomes strokeplay

Result
1st: C. Wheeler and J. Bishop (61 3/8)
2nd: R. Davies and F. Arobieke (61 3/8)
3rd: R. Alliston and B. Harrington (61 1/2)


Wednesday 23rd March 2011 Super Seniors (Major)

Result
1st: D. Yelland (44)
2nd: D. Campbell (43)
3rd: D. Hayter (38)
4th: D. Hackett (38)
5th: R. Alliston (37)


Wednesday 16th March 2011 Yellow ball (best two from three)

Result
1st: J. Peterson, C. Wheeler, F. Arobieke (130)
2nd: D. Hayter, G. Chambers, D. Sanwell (125)


Tuesday 15th March 2011 Seniors v St Clere's (home)

Result
Langdon Hills 7.5, St Clere's 0.5